Są obecne już od momentu poczęcia, gdy intensywnie pracujesz, stresujesz się lub cieszysz, śpisz, medytujesz, a nawet zamykasz oczy, twój mózg przeskakuje na inne częstotliwości fal czyli aktywność elektryczna. Zaburzenia funkcjonowania, zbyt długie lub zbyt krótkie przebywanie na danej częstotliwości może powodować np. problemy z koncentracją i uwagą, przedwczesne starzenie, napięcie czy depresję.
Obrazem aktywności elektrycznej mózgu są fale o różnym zakresie i częstotliwości. Poszczególne fale nie są z gruntu ani dobre, ani złe. Po prostu odmienne fale towarzyszą wykonywaniu odmiennych czynności.
DELTA (l-4Hz)
Fale Delta są najwolniejszymi falami, które są emitowane przez mózg w trakcie głębokiego snu, kiedy wszystko odbywa się poza świadomością umysłu. W stanie Delta następuje regeneracja sił fizycznych. Fale Delta mogą też być patologiczne, ma to miejsce z przypadku osób z uszkodzeniem mózgu.
THETA (4-8Hz)
W stanie Theta (przewaga fal Theta emitowanych przez mózg) możemy znajdować się z udziałem świadomości (głęboki trans, medytacja) lub bez (sen). Nadmiar Thety powoduje kłopoty z koncentracją i uczucie senności.
Umiejętność kontrolowania Thety jest równoznaczna z posiadaniem zdolności do kontrolowania bólu fizycznego.
ALFA (8-12Hz)
Podczas stanu Alfa (przewaga fal Alfa emitowanych przez mózg) nasza uwaga skupiona jest na tym, co jest wewnątrz nas samych. Kiedy zamykamy oczy i zaczynamy myśleć o naszych wewnętrznych odczuciach możemy wejść w stan Alfa, warunkiem jednak jest głęboka relaksacja. W Alfie zawsze znajdujemy się tuż przed zaśnięciem, jak i zaraz po przebudzeniu. Jest to czas, kiedy mamy dostęp do naszych obydwóch półkul. Przy danych częstotliwościach wyciszamy się i relaksujemy. Alfa oznacza spokój, pozytywne myślenia, inspirację, twórczość, odpoczynek.
Nadmierna Alfa może powodować zaburzenia koncentracji, co pogarsza wyniki w nauce.
SMR (12-15Hz)
SMR jest bardzo pomocny w ćwiczeniu naszych stanów koncentracji i uwagi, przy jednoczesnym wyciszeniu wewnętrznym. Rytm ten jest opisywany jako „ludzkie funkcjonowanie poznawcze i stosunek do otoczenia” (prof. Lubar), co można streścić „relaks z zewnętrzną uwagą SMR jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji sensorycznych, odbieranych za pomocą naszych zmysłów.
BETA (15-20Hz)
Umysł w stanie Beta jest umysłem przytomnym i świadomym bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego. Częstotliwości te odpowiadają intensywnemu oraz świadomemu wysiłkowi umysłowemu. Im większa częstotliwość fal, tym większe pobudzenie twórczego i abstrakcyjnego myślenia. To dzięki Becie jesteśmy aktywni i poprawiamy swoje umiejętności koncentracji i panowania nad emocjami. Czytając ten tekst znajdujesz się w stanie Beta. Brak Bety powoduje otępienie intelektualne i emocjonalne.
2 BETA 2 (20-32Hz)
Fala Beta 2, inaczej pasmo wysokiej Bety, jest falą stresogenną, która towarzyszy nam w trakcie intensywnej pracy umysłowej i powoduje nasze uczucie niepokoju i lęku. Skutkiem jej nadmiernego udziału może być podwyższone ciśnienie tętnicze oraz napięcie mięśniowe i odczucie głębokiego stresu.
To, jak funkcjonuje mózg można ocenić na podstawie pomiaru jego aktywności elektrycznej. Neurony komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych. Wykorzystują do tego substancje chemiczne, zwane neurotransmiterami (są nimi np. kojarzone z podnoszeniem poziomu szczęścia serotonina i dopamina). W neurostacjach pomiar wykonywany jest za pomocą EEG Elektroencefalografu.
Elwira Kalisiak