Receptą jest relaksacja
Chcąc utrzymać dobra formę psychiczną, zwiększyć siły życiowe oraz osiągnąć duchowe cele należy zacząć od zrelaksowania ciała fizycznego.
Relaksacja zwiększa potencjał umysłu i efektywność intelektualną. Spokojne, zrównoważone myśli sprawiają, że jesteśmy sobą i czujemy się dobrze. Potrafimy właściwie ocenić zdarzenie, bez uprzędzeń i lęków, bez irracjonalnej paniki. Zrelaksowany umysł posiada właściwą percepcje, pozwala wysnuwać wnioski i analizować.
Relaks, swoboda, naturalność ma bezpośrednie przełożenie jakość relacji z innymi ludźmi. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa w każdej życiowej okoliczności sprawia, że jesteśmy asertywni i pewni siebie. Odnosimy się z szacunkiem i życzliwością wobec innych.
Zrelaksowane ciało to ciało naenergetyzowane, nie jest ono zmobilizowane, ale pozostaje czujne. To swoista równowaga między pobudzeniem, a sennością. Najważniejsze to nauczyć się zapamiętać i powtarzać czym jest stan rozluźnienia. Długotrwały stres, powoduje zachowania nawykowe: napinanie mięśni, chowanie głowy miedzy ramionami, krotki oddech, ogólne wycofanie. towarzysza temu nawykowy sposób myślenia, wielokrotnie powtarzany i utrwalany ( nieświadomie)
Ćwiczenia fizyczne odprężają umysł, relaks osiągamy poprzez rozluźnianie mięśni. Najpierw wysiłek, potem relaks, napinanie – rozluźnianie. Doskonałym przykładem są tu ćwiczenia jogi. Wykonywanie poszczególnych asan, ma na celu wejście w pozycje, pozostanie w niej na chwile, co powoduje napięcie mięśni, a następnie wyjście, czyli rozluźnienie. Dobroczynny wpływ jogi na ciało fizyczne i psychiczne znali starożytni jogini. Aktualnie ten rodzaj ćwiczeń ma wielu zwolenników.
Jeśli sami zadbamy o spokój w naszym umyśle, przełoży się to na nasze relacje z innymi ludźmi. Unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, fałszywych ambicji, czy rywalizacji.
Relaksacja uwalnia od leków i nerwic, przygnębienia, depresji i apatii, Uwolnienie od stresu zapobiega występowaniu bezsenności, nadciśnieniu, zaburzeniom łaknienia oraz uzależnień.
Jeśli ciągły stan napięcia przechodzi w nawyk, organizm pracuje na najwyższych obrotach nawet wówczas, gdy nie jest to konieczne.
Sprawdź siebie. Czy w tym momencie odczuwasz napięcie w ciele, czy kark i plecy nie są usztywnione ?
Systematyczne, codzienne ćwiczenia usuną napięcie mięśni, skurczonych naczyń krwionośnych, nierówną akcję serca i doprowadzą do samoopanowania.
Zaczynamy !
Na początku dobrze jest wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej.
Połóż się, poczuj wygodę i swobodne rozluźnienie, następnie napnij na ok. 10 s. mięśnie prawej ręki i rozluźnij, możesz lekko potrząsnąć ręką. Teraz napnij mięśnie lewej ręki na ok 10s. i rozluźnij. Przechodź kolejno do pozostałych części ciała:
-plecy
-brzuch
-pośladki
-miednica
-prawa noga
-lewa noga
-twarz