Neurostacja

Q-talent

Odkrywanie talentu, predyspozycji i powołania zawodowego to czynniki które zbliżają do spełnionego życia. Pasja i możliwość pracy nad doskonaleniem przydatnych umiejętności wpływających na efektywność osobistą.

Osoby które są świadome swoich talentów, mają autentyczny wpływ na kierowanie swoim życiem. Szybciej niż inni, osiągają cele ponieważ koncentrują się na działaniu.

Dodaj sobie odwagi, doceń to co w tobie najmocniejsze. Tak brzmi motto systemu Qtalent.

Od takiego podejścia, które pokazuje, jakie mam talenty, odwlekała nas skutecznie szkoła która mówi: patrz, gdzie jesteś słaby i skoncentruj się właśnie na tym. A przecież skuteczny  sposób na odkrywanie talentów u dzieci, pokazuje jasno, że dziecko powinno koncentrować się bardziej na mocnych stronach, niż na tych słabych.

Oczywiście teraz zadajemy sobie lawinowo pytania, jak odkryć swoje talenty, jak poznać swoje najsilniejsze atuty, jak odróżnić talent od wyniku ciężkiej pracy, czy jak  wygląda odkrywanie talentów u dzieci. Skupmy się na rzeczach codziennych. I nie trzeba wcale do tego wielkiej głowy i błyskotliwych myśli. Pierwszą i jedną z najprostszych metod odpowiadających na pytanie o zdolności, jest zapytanie siebie samego, czy to, co się robi, co się codziennie wykonuje, dodaje energii.

Ilu z nas może powiedzieć po skończonej pracy, ze czuje się zmotywowany do dalszego rozwoju, że cieszy go to, co robi? Dla ilu każdy nowy dzień jest obawą o nowe zadania, nie dlatego, że nie podoła, ale z przekonania, że znowu „będzie się marnował”?

Każdy człowiek jest inny, każdy jest niepowtarzalny, każdy więc, co zrozumiałe, posiada własny, indywidualny zestaw talentów, który jest dopasowany idealnie do niego.

Dlatego fakt, że ktoś potrafi lepiej przemawiać do innych, szybciej liczy, łatwiej nawiązuje kontakty czy potrafi szybciej dobierać informacje nie znaczy, że jest „lepszy” czy „gorszy”- jest po prostu inny i nie ma sensu go porównywać do kogokolwiek innego. Tak więc metoda porównawcza nigdy nie powie nam „jakie mam talenty”. Swoją drogą, takie właśnie myślenie próbuje wbić nam szkoła: „skoro masz 4, a Jaś ma 5, to „na pewno jest lepszy”.

Każdy medal ma jednak dwie strony. Jest wyjątek od tej reguły. Są to osoby, które nas inspirują. One potrafią wykorzystać, a najpierw odkryć swoje mocne strony robiąc to w sposób, który nas intryguje, może nawet trochę fascynuje. Warto trzymać się blisko nich – będą dla nas żywą inspiracją, źródełkiem mocy i energii.

Na co mi to wszystko?

Kartka, długopis i herbata lub wizyta w neurostacji mogą okazać się kluczem…

…więc po co tu jeszcze ślęczeć ? Wiadomym jest, że głównym hamulcem w odkrywaniu swoich talentów jesteśmy my sami i nasze lenistwo. Marnujemy mnóstwo czasu na przeróżne zajęcia, zmarnujemy także czas, jeśli choć dwóch minut nie poświęcimy na siebie. Wchodzimy za darmo, a do zyskania mamy niemal wszystko.